Skip to content

Psycholog i Psychoterapeuta – Anna Jarczak – Zamość

Psychoterapia pozwoli Ci na nowo odkryć SIEBIE.

Psychoterapia

Psychoterapia… czym jest?

Psychoterapia to forma leczenia polegająca na dialogu, oparta jest na relacji pacjenta z psychoterapeutą. Jest to metoda radzenia sobie z różnorakimi trudnościami natury emocjonalnej, kryzysami, niepowodzeniami, trudnościami w związku czy w relacjach z innymi.

Psychoterapię wykorzystujemy także w leczeniu problemów natury psychicznej, m.in. zaburzeń lękowych (inaczej nazywanych nerwicowymi), zaburzeń nastroju (takich jak np. depresja) oraz zaburzeń osobowości. Psychoterapia jest stosowana wspomagająco przy leczeniu zaburzeń psychotycznych, czy chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Psycholog, psychoterapeuta to osoba, która profesjonalnie zajmuje się pomocą w sytuacji kryzysu życiowego, gorszego funkcjonowania, depresji, braku chęci do życia, itp. Pomaga uporać się z emocjami, z którym sami nie potrafimy sobie poradzić. 

W moim gabinecie w Zamościu, psychoterapię prowadzę głównie w nurcie:

  • psychodynamicznym 

  • systemowym

Psychoterapia obejmuje zazwyczaj od kilku/kilkunastu spotkań, do około roku lub czasem kilku lat. Jej czas trwania zależy od tego, z czym zgłasza się osoba po pomoc, jak dużych zmian oczekuje i jak bardzo obecny problem jest utrwalony. O tym, jak długi i jak głęboko sięgający to będzie proces, decyduje pacjent wspólnie z psychoterapeutą. Przebieg psychoterapii ustalany jest zawsze indywidualnie.

Spotkania rozpoczynają się od pogłębionej diagnozy problemu, z którym zgłasza się osoba do gabinetu w Zamościu – zrozumienia mechanizmów, które go wywołały i podtrzymują oraz zasobów, które pacjent ma, i które będą wspomagać proces leczenia. Diagnoza w trakcie procesu psychoterapii jest cały czas wzbogacana i pogłębiana. Spotkania diagnostyczno – konsultacyjne zazwyczaj obejmują od 1 do 3-4 spotkań.

Kolejne sesje trwające 45 – 50 min odbywają się regularnie w cyklu ustalonym uprzednio z psychoterapeutą, zwykle raz w tygodniu o stałej porze w gabinecie w Zamościu. Podczas spotkań w nurcie psychodynamicznym ważne jest, by bez skrępowania mówić to wszystko, co w danym momencie przychodzi do głowy, starając się unikać rozważań „czy jest to na miejscu”, „czy jest to mądre” itp. Technika ta określana jest „metodą wolnych skojarzeń”. W trakcie psychoterapii mogą zdarzać się trudniejsze momenty. Nie oznacza to, że proces przebiega nieprawidłowo. Wprost przeciwnie, psychoterapię można porównać do operacji. Terapeuta musi otworzyć bolesne miejsca, aby je uleczyć, usnąć dawny ból. Takie pogorszenia służą wyleczeniu i są chwilowe. Dlatego bardzo istotna jest regularność spotkań z terapeutą nawet wtedy (zwłaszcza wtedy), kiedy pojawia się trudniejszy czas w pracy terapeutycznej. Rolą psychoterapeuty jest z kolei interpretowanie nieświadomych treści i nieuświadomionych konfliktów wewnętrznych, które są przyczyną występowania dokuczliwych dla pacjenta objawów. W toku procesu leczenia pacjent zaczyna coraz lepiej rozumieć siebie i mechanizmy obronne, których używa.

Psychoterapia kończy się po osiągnięciu satysfakcjonującego poziomu funkcjonowania i rozumienia siebie przez pacjenta. Przejawia się to nie tylko w kwestii ustąpienia objawów, ale także poprzez zmiany w istotnych obszarach życia, również poprawie jakości relacji z innymi czy też zyskaniu np. większej pewności siebie.

Podsumowując, psychoterapia służy poznawaniu siebie i usunięciu cierpienia wynikającego z tej niewiedzy. Jako doświadczony psychoterapeuta w tej kwestii, doskonale potrafię odczytywać wszelkie widoczne i ukryte sygnały i tym samym naprowadzać na właściwe tory. 

Często jednak mamy duże opory, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty, gdyż boimy się przyznać do słabości, przecież sami powinniśmy DAĆ RADĘ!!!

Prawdziwy powód lęku przed psychoterapią to również lęk przed zmianą, jaka może być jej efektem. Jak również to, że w jej trakcie musimy zajrzeć w swoje wnętrze, a często nie chcemy wiedzieć co w nas się kryje.

Niezależnie od tego, co nami kieruje i jakie mamy problemy w życiu, jak tylko czujemy, że nie dajemy sobie samemu z nimi rady, warto skierować kroki do odpowiedniej osoby. Mój gabinet w Zamościu jest otwarty dla wszystkich chcących coś zmienić!.